Carrantuohill

Zespół założony został 1987 roku. Polski zespół grający muzykę celtycką z licznymi elementami folku. Nazwa zespołu pochodzi od nazwy najwyższego szczytu Irlandii. W swojej twórczości posługują się takimi instrumentami jak: skrzypce, uilleann pipes (odmiana dud), buzuki, cytra, bodhran, flety, tin whistles, akordeon, mandolina, gitara basowa, gitara akustyczna itp.
Do dziś zespół zagrał ponad 1000 koncertów zarówno w kraju jak i za granicą. W swojej historii gościł m.in. w Czechach, Irlandii, Francji, Niemczech, USA oraz w Rosji. Wystąpił również trzykrotnie na jednym z największych festiwali muzyki irlandzkiej „Cork Folk Festival”.
Carrantuohill jest związane z Przystankiem Woodstock od samego początku jego istnienia, a od 2002 roku jest współorganizatorem „Sceny Folkowej”. W 1998 roku jego występ został wyróżniony przyznaniem przez Jurka Owsiaka nagrody „Złotego Bączka”.
W 2002 roku zespół Carrantuohill wydał płytę „Inis” na której do tradycyjnych irlandzkich jingów i reeli polskie teksty śpiewali:Anna Chwieduk, Kuba Badach, Fiolka, Anna Maria Jopek, Robert Kasprzycki, Paweł Kukiz, Anita Lipnicka oraz Stanisław Sojka.
Wraz z grupą taneczną „Reelandia” stworzyli widowisko muzyczno-taneczne „Touch Of Irleand”.
Seamus Heaney, poeta irlandzki, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1995) mając okazję usłyszeć ich muzykę powiedział:”…nieoczekiwanie poczułem się jak w domu podczas spotkania z zespołem Carrantuohill, polskimi muzykami grającymi irlandzkiego jiga i reela w takim stylu i z takim szelmostwem, że nawet Irlandczycy nie zrobiliby tego lepiej…”

Nasza gwiazda

Kasia Kowalska

Kasia Kowalska - polska wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów piosenek, producentka i aktorka.
Zadebiutowała mając 19 lat wydaniem płyty zatytułowanej “Gemini”.
Ukoronowaniem sukcesu była nagroda “Fryderyka 1994″ w kategorii “Debiut Roku”.
W lipcu 1995 Kasia uczestniczyła w koncercie poświęconym pamięci Ryśka Riedla, a w sierpniu wystąpiła na festiwalu w Sopocie, gdzie zdobyła Grand Prix oraz Nagrodę Publiczności. W tym […]