Helena Vondráčková

Helena Vondrackova jest od wielu lat niekwestionowaną królową czeskiej piosenki, popularną również poza swoim ojczystym krajem - zbierała nagrody na festiwalach w wielu krajach europejskich, a także w Kanadzie, Japonii czy krajach Ameryki Południowej.

Jej piękny, ciepły mezzosopran, uroda i wdzięk sprawiają, że grono jej fanów wciąż się powiększa - do starszych słuchaczy, pamiętających jej fantastyczne koncerty w Polsce w latach siedemdziesiątych (w tym występ na festiwalu w Sopocie w 1977 r. i Grand Prix za piosenkę “Malowany Dzbanku”) dołączają młodzi, zauroczeni jej niebywałą muzykalnością i porażającą wręcz witalnością.

Pochodzi z rodziny z tradycjami muzycznymi, od dziecka uczyła się grać na fortepianie, ale nie marzyła o karierze piosenkarki. Dopiero po wygraniu konkursu dla młodych talentów w 1964 r. zaczęła traktować śpiewanie serio; początkowo występowała z zespołem “Złote dzieci”, a po rozwiązaniu zespołu w 1968 r. rozpoczęła karierę solową. W latach 70. była częstym i lubianym gościem w Polsce, czego ukoronowaniem był Bursztynowy Słowik na festiwalu w Sopocie. Śpiewała z Karelem Gottem, z Jirzim Kornem, z którym prowadziła też przez dwa lata własny program w telewizji. Zagrała w sześciu filmach, a w latach 90. z wielkim powodzeniem występowała w musicalu wg Nędzników, wystawionym w najlepszym praskim teatrze na Vinohradach. Musical zresztą kusił ją już wcześniej, chciała zrealizować spektakl na Broadwayu, złożony ze standardów połączonych fabułą. Skończyło się jedynie na programie telewizyjnym, ale i tak po koncertach w Stanach tamtejsza prasa pisała o “drugiej Barbarze Streisand”.

Na drodze do światowej kariery stanęła wtedy polityka, czeskie władze komunistyczne nie dały zezwolenia na dłuższy wyjazd, a na emigrację Helena Vondrackova nie chciała się zdecydować. Dziś chyba tego nie żałuje znów jest na topie, nagrywa płyty, koncertuje, jest szczęśliwą żoną niemieckiego muzyka Helmuta, z którym mieszkają pod Pragą w pięknym domu z ogrodem i basenem, otoczeni przyjaciółmi.
Wydała w sumie 35 płyt, koncertowała w 26 krajach. Jest członkiem zespołu Amfora grupy aktorów, piosenkarzy i dziennikarzy, która podróżuje po świecie grając mecze piłki nożnej. Niedawno hucznie obchodziła 50. urodziny, choć patrząc na nią trudno w to uwierzyć. W utrzymaniu tak świetnej formy pomaga jej gra w tenisa, pływanie, ale również niebywały temperament na scenie nie tylko śpiewa (w sześciu językach!) i tańczy, ale także gra na wielu instrumentach muzycznych oraz rewelacyjnie stepuje!

Dlatego też każde spotkanie z Heleną Vondrackovą pozostaje niezapomnianym przeżyciem.
Ostatnio dość często pokazuje się w naszym kraju: z ogromnym sukcesem wystąpiła na
“10. urodzinach radia RMF FM” w Zakopanem, następnie wzięła udział w koncercie “Karnawał gwiazd” w reż. Krzysztofa Jasińskiego, zrealizowanym przez TV Katowice w Zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca dla programu 2 TVP.
Impreza ta, nazwana “spotkaniem przyjaciół, zgromadziła na estradzie prawdziwe gwiazdy razem z Heleną śpiewali: Maryla Rodowicz, Jirzi Korn, Ryszard Rynkowski i Zbigniew Wodecki, a towarzyszyła im legendarna Orkiestra Gustava Broma z Brna. To właśnie tam usłyszeliśmy fantastyczny duet: Helena i Maryla wspólnie wykonały polski przebój XX wieku “Małgośkę”.
Tę piosenkę można też znaleźć na najnowszej płycie Heleny Vondrackovej “Złota Helena”, która ukazuje się właśnie nakładem Universalu. Poza tym na zawartość albumu składają się największe przeboje Artystki, w tym oczywiście słynny “Malowany Dzbanku”, “Copacabana”, a także duety z Jirzim Kornem (czeska wersja “Save Your Kisses For Me”) i Davidem Hasselhoffem “More Than Words Can Say”. Drugim polskim akcentem, poza “Małgośką”, jest piosenka Seweryna Krajewskiego “Nie spoczniemy”. Cała płyta jest spójna, świetnie nagrana i znakomicie oddaje pełnię wokalnych możliwości Heleny Vondrackovej.

Nasza gwiazda

Clezmer’s

Zespół Clezmer’s powstał na początku 2003 roku w Kielcach, a w jego skład wchodzi 8 osób. Nazwa zespołu jest przewrotna w odniesieniu do rodzaju muzyki jaką zespół wykonuje. To połączenie wielu gatunków, począwszy od Rhythm & Blues, Blues poprzez Rock & Roll, Pop, Funky, Jazz. Mają już na swym koncie debiutancką płytę, która ukazała się […]